Konstantinus sai arvattavasti kipinän kristillisyyteen äidiltään Helenalta, joka oli ns. alempaa säätyä, majatalon pitäjän tytär. Konstantinuksen isä oli Rooman armeijan sotapäällikkö Flavius Constantius lisänimeltä Chlorus. Hän nousi yhdeksi Rooman neljästä keisarista ja avioitui keisari Maximianuksen tyttären kanssa. Sopi paremmin hänen asemaansa. Helena lähetettiin poikansa Konstantinuksen kanssa keisari Diocletianuksen hoviin.

Merkittävä hahmo kristikunnalle. Ensimmäinen kristitty keisari, tosin hänet kastettiin vasta kuolinvuoteellaan. Hän oli keisari eikä voinut alkaa viettää kristityn elämää. 

Konstantinus kukisti kilpailijansa ja vakiinnutti asemansa Rooman ainoana keisarina. Hän toteutti mittavia uudistuksia valtakunnassa. Hän lopetti kristittyjen vuosisatoja jatkuneen vainon ja palautti takavarikoidun omaisuuden kirkolle. Kristinuskosta tuli laillinen uskonto Roomassa.

Hän tutustui kristilliseen uskoon paremmin ja totesi, etteivät kristityt itsekään oikein olleet selvillä mihin pitäisi uskoa. Hän oli järjestyksen mies eikä sulattanut sellaista. Hän päätti kutsua koolle Nikean kirkolliskokouksen v.325. Osanottajia oli 318 piispaa ja kirkonmiestä.

Kokouksen tuloksena oli monisanainen uskontunnustus, josta on johdettu usko kolmiyhteiseen Jumalaan. Se oli poliittinen teksti, jonka kaikki voivat hyväksyä. Tämä oli merkittävää kristillisen kirkon kannalta ja yhdisti kirkon.

Kunnes taas erimielisyydet nousivat kirkossa esiin. Kirkko jakaantui Idän ja Lännen kirkoiksi koska Länsi lisäsi uskontunnustukseen sanan ”filioque” (ja Pojasta), mikä tarkoittaa, että Pyhä Henki lähtee sekä Isästä että Pojasta. Itäisen kirkon mukaan Pyhä Henki lähtee vain Isästä. 

Voisi kysyä, että mitä edellytyksiä ihmisillä on tuollaista asiaa arvioida ja miettiä.

Myöhemmin sitten historia kertoo Katolisen (lännen) kirkon kaameuksista, Inkvisitiosta, Noitavainoista, Anekaupoista, Ristiretkistä ym.

Luther ja muut protestantit saivat niistä tarpeekseen ja heidän vaikutuksestaan perustettiin uusia kirkkoja mm. Luterilaisuus, Anglikaanisuus, Baptismi, Metodismi, Helluntailaisuus, Adventismi ym. Tämän lisäksi maailmalta löytyy erilaisia kristillisiä kirkkoja tai yhdistyksiä World Christian Encyclopedian mukaan yli 30 000 erilaista.

Siinä sitä ollaan. Tarvittaisiin taas keisari Konstantinus paikalle. Tai Jeesus Kristus palauttamaan perustamansa alkuperäisen kirkkonsa.